Verklighetens tre kännetecken

Verklighetens tre kännetecken

För dig som: Bekant med meditation som den lärs ut i Triratna
Passar denna aktivitet mig?

“Allt villkorat är förgängligt.
Allt villkorat är otillfredsställande.
Alla företeelser saknar jag[/själ].”
-Buddha

Dessa tre påståenden tar oss rakt in i hjärtat av Buddhas undervisning. De så kallade tre kännetecknen, lakshana, beskriver hur allt omkring och inom oss kännetecknas av förändring, av otillfredsställelse och av brist på inneboende essens. Men vad innebär detta egentligen och stämmer det överens med vår egna upplevelse? 

Hur hanterar vi förändringar? Hur förhåller vi oss till det faktum att vi alla åldras, blir sjuka och en dag kommer dö? Bär vi med oss identiteter som håller oss tillbaka?

Under denna kurs kommer vi ägna två kvällar åt vardera kännetecken och gemensamt utforska dem från olika vinklar. Vi kommer studera undervisningen och genom föredrag och samtal röra oss mot en tydligare förståelse av dem. Vi kommer reflektera, både enskilt och tillsammans, för att därigenom sätta lärorna i relation till våra egna liv och erfarenheter. Vi kommer även meditativt kontemplera dessa uråldriga visdomsord och låta dem beröra oss på djupet.
 

Leds av Prakashadipa & Prasadacarin.

Foto på detalj ur målning av: Dharmachari Aloka

 

Teamet

Prakashadipa
Prakashadipa
Prasadacarin
Prasadacarin

Du kanske också skulle uppskatta